25. 2. 2017

Od:

Rubrika: Novinky

Žádný komentář

Téměř po třičtvrtě roce vydáváme další beta verzi Live DVD s prostředím Cinnamon. Odkad se konal z několika důvodů. V první řadě scházely „GTK“ aplikace, což u distribuce zaměřené především na KDE není nic divného a také proběhla velká aktualizace repozitáře, včetně GTK+3. A když to už vypadalo, že budeme hotovi, přišla nová verze Cinnamonu.

A tak jsme o 3/4 roku dále, ale nenudili jsme se. Sestavili jsme skořici v potřebné aplikace, snad jsme vychytali všechny mouchy a také jsme si zablbli s tématy pro GTK+3. Zde se pozastavím, chtěl bych poděkovat autorovi tématu Numix SX za bleskurychlou opravu tématu, o kterou jsem zažádal. Ne vždy se člověk dočká reakce, takže děkujem!

Když to již vypadalo, že je vše hotové, vyšla nová verze Cinnamonu 3.2 a Mank ji poměrně záhy stabilizoval, takže optimalizační tanečky mohly začít nanovo. Ale co si budeme namlouvat, nás to baví a navíc – kdo si hraje, nezlobí. Aby toho nebylo málo, ještě jsme vyrazili na zájezd :). Ale zpátky k věci, asi máme hotovo. A teď trochu vážněji…

Toto Live DVD je koncipováno jako mezinárodní, obsahuje tedy lokalizaci pro nemalou část světa (podrobnosti ve fóru, viz odkaz níže), čili průběh jeho spuštění bude odlišný od toho, na který jsou uživatelé PCLOSu zvyklí. Již při startu můžete zvolit požadovaný jazyk či záhy před přihlášením do systému.

Médium obsahuje poměrně nové verze GTK/GNOME aplikací a další naleznete v repozitáři. Jde o beta verzi, čili na ní nenaleznete několik běžných věcí, např. tiskový server CUPS , SANE (podpora skenování) či širší spektrum aplikací. Vše si samozřejmě můžete doinstalovat, ale cílem tohoto vydání je především dohledat případné chybky, které jsme přehlédli. „Ostré“ vydání pak bude ve dvou verzích, Cinnamon mini a Cinnamon. Ale to předbíhám.

Na základě reakcí uživatelů PCLOSu v naší kotlině jsem se rozhodl, že na Live DVD bude dostupný jak „plochý“,  tak klasický design. Samozřejmě můžete použít své oblíbené téma, pokud je již připraveno pro GTK 3.22 a Cinnamon 3.2.

„Plochý“ vzhled – GTK a Cinnamon téma Numix SX, téma ikon Numix Circle

Tradiční vzhled – témata GTK z projektu Zuki, téma Cinnamonu Zukitwo a téma ikon Elementary USU

Nastavení prostředí jsme se snažili dostat do stavu, které je uživateli PCLOSu blízké, včetně drobností jakými jsou pozicování nově otevřených oken či třeba tlačitka ve správci souborů atd.

Člen komunity r76 rozšířil počet tapet, které nám poskytuje fotograf Miroslav Řehulka, za čež patří oběma dík. Můžete si tedy vybrat. Výchozí tapeta pouze oznamuje, že jde o beta verzi.

Novinkou spolu s novou verzí Cinnamonu jsou X-Apps:  textový editor Xed, prohlížeč obrázků Xviewer, program pro správu fotografií Pix, čtečka dokumentů Xreader a multimediální přehrávač Xplayer. Jak jsem výše předeslal, repozitář obsahuje také některé GTK/GNOME aplikace, např. System Monitor, Screenshot, Seahorse, Commander, Shotwell a další. Některé aplikace nejsou ještě úplně odlazené, např. Evolution nebo Totem. Nakonec případné chyby jsou předmětem testování, stejně jako beta verze tohoto živého vydání skořice.

Live DVD obsahuje

System:

 • Jádro: 4.9.12
 • Prostředí: Cinnamon 3.2.8

Internet:

 • Prohlížeč: Firefox
 • IM (kecálek): Pidgin

Grafika:

 • Prohlížeč: Xviever
 • Správa fotografií: Pix
 • Snímání obrazovky: GNOME Screenshot

Kancelář:

 • Prohlížeč dokumentů: Xreader
 • Archivace: File Roller
 • Vypalování: Brasero

Multimedia:

 • Video: Xplayer
 • Hudba: Rhytmbox

Správce souborů: Nemo, Midnight Commander

Jak již bývá v PCLOSu zvykem, médium dále obsahuje multimediální kodeky, nástroje pro správu systému i jeho monitorování, proprietární ovladače Nvidie atd.

Nezbývá než vložit odkazy a požádat vás, abyste případné chyby hlásili ve fóru. Díky.

Odkazy:

Live DVD
Kontrolní součet

Galerie:

Napsat komentář

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.