29. 6. 2016

Od:

Rubrika: Novinky

Žádný komentář

Jistě víte, že nám Mank sestavil do komunitního repozitáře prostředí Cinnamon, aktuálně ve verzi 3.0.1. a odvedl skvělou práci. První Live DVD s tímto prostředí jsme sestavili před nějakým časem a některé z vás oslovilo. Nyní je tu další verze, která je mnohem blíže k verzi finální a obsahuje jak českou, tak slovenskou instalaci.

Jako letitý uživatel prostředí KDE nemám blízko k prostředí postavených na GTK (Gnome, Mate…), ale Cinnamon (skořice) mě baví. Po nějaké době jeho testování jsem dospěl k rozhodnutí, že za odborného dohledu 🙂 Manka, sestavím Live DVD s prostředím Cinnamon. V tuto chvíli se nebojím říci, že se toto Live DVD blíží k finální verzi a tak vás žádám o testování a hledání blech.

Vznik tohoto média provázelo přidání GPaste do našeho komunitního repozitáře (ano, opět to odmakal Mank), jeho následné přeložení do slovenštiny, které má na svědomí Tamiral a pachatel českého překladu je r76.

Tato verze není daleko od verze mini, tedy s minimem aplikací a bez podpory tisku a skenování (CUPS, SANE), které můžete samozřejmě doinstalovat příslušnými metabalíčky skrze Synaptic (task-printing, task-printing-scanning). Stejně jako na verzi KDE mini jsem zařadil ovladače pro grafické karty nVidia a v případě grafických karet AMD Radeon si budete muset ovladač Catalyst doinstalovat sami (dkms-fglrx-current, fglrx-current-control-center).

Vzhled jsem volil opět konzervativní – GTK téma Radiance Aqua, Cinnamon téma Radiance Colors a téma ikon stejné jako v KDE, tedy Elementary USU ve verzi 8.0.7, které jsem obohatil o sadu ikon pro GTK a také pro Cinnamon. Na médiu jsou obsažena GTK témata zuki, pokud vám budou vyhovovat více.

cinnamon-live-guest

Jak vidíte, snažil jsem se zachovat vzhled podobný tomu, který jsme vybrali pro Live DVD s prostředím KDE.

Live DVD obsahuje

System:

  • Jádro: 4.4.12
  • Prostředí: Cinnamon 3.0.1

Internet:

  • Prohlížeč: Firefox

Grafika:

  • Prohlížeč: gThumb
  • Snímání obrazovky: Shutter

Kancelář:

  • Prohlížeč dokumentů: Evince
  • Archivace: File Roller

Multimedia:

  • Video a DVB-T: VLC
  • Hudba: Deadbeef

Správce souborů: Nemo, Midnight Commander

Pokud narazíte na nějakou chybu či budete mít nějaký návrh pro vylepšení, napište nám to do našeho fóra. Děkuji.

Odkazy pro stažení:

Live DVD

Kontrolní součet

Napsat komentář

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.