1. 1. 2015

Od:

Rubrika: Základní informace

Žádný komentář

Linux je jen jeden

Linux je jádro operačního systému, tedy motor a mozek operačního systému. Ač je Linux obecně označován jako operační systém či jako platforma, je to trochu nepřesné, ale dá se k tomu takto přistupovat. Operační systém Linux je tedy distribuován v různých formách, kterým říkáme linuxové distribuce.

Linuxové distribuce

Operační systém Linux je pro nově příchozího uživatele trochu chaotický. Nikdy se nezabýval částmi systému a tak mu přijde zvláštní, že jsou uváděny verze prostředí, jádra a dalších částí operačního systému a aplikací v každé distribuci jinak.

Každý operační systém je tvořen z mnoha částí. Mluvíme jak o základě tohoto operačního systému – jádra (kernel), které se jmenuje Linux, tak o grafickém serveru (Xorg), tedy té části, která nám umožňuje běh grafického prostředí, používání programů v grafické podobě atd., stejně tak o nemalém počtu malých, ale velmi důležitých částí operačního systému. V neposlední řadě aplikací, které v systému používáte. V linuxovém světě tyto části tvoří mnoho společností a programátorů a jsou připravovány v tzv. zdrojovém kódu, který je dalšími lidmi „zpracován“ (kompilován a balíčkován) pro konkrétní linuxovou distribuci. Ty jsou označováni jako vývojáři / autoři distribuce. Chcete-li přirovnání, představte si je jako kuchaře, kteří vezmou suroviny a uvaří pokrm. Některý kuchař vaří tradiční kuchyni, jiný rád experimentuje. Někteří použijí jedno koření, jiní další. Podobně je tomu i s linuxovými distribucemi. Některé jsou konzervativní a drží se starších verzí jádra, grafické či tiskové části systému i programů. Jiní se zase snaží zařadit do distribuce jejich poslední verze. Některé distribuce cílí na servery, jiné na pokročilé uživatele a některé se zaměřují na nové uživatele tohoto operačního systému. Někteří využívají verze (vydání s např. s ročním cyklem), jiní využijí model průběžných aktualizací (rolling updates).

Jak teď jistě chápete, v linuxovém světě se dá kombinovat mnoho věcí a vlastností. Většinu jsem kokrétně nejmenoval, protože je to naprosto zbytečné. Záleží tedy na vývojářích distribuce, co je podle nich důležité a co a v jaké verzi použijí. Proto to může působit zpočátku chaoticky. Pokud ale zapátráte trochu hlouběji, zjistíte, že tomu tak není. Historicky vzniklo pár linuxových distribucí, ze kterých vzešli další a další. Tyto distribuce jsou „příbuzné“ a z pohledu kompatibility se neliší nijak zásadně. Z pohledu uživatele se ale mohou lišit poměrně dost, protože můžou být přidány aplikace pro snažší ovládání systému či novější verze různých částí systémů nebo třeba i grafické ovladače atd.

A co uživatel?

Jistě vás napadlo „jak se v tom mám vyznat?“. Těžko a proto je dobré se zeptat. Zní to jako klišé, ale je to nejjednodušší způsob, jak se dozvědět z velkého počtu distribucí několik z nich, které je dobré si následně vyzkoušet. Je to stejné, jako když vybíráte v obchodě televizi – vyzkoušíte si několik a vyberete si. K tomuto účelu jsou vhodná LiveCD / LiveDVD.