1. 1. 2015

Od:

Rubrika: Základní informace

Žádný komentář

Ať již zvolíte originální či naše „československá“ LiveCD / LiveDVD, je dobré se v nich zorientovat. Použita jsou různá grafická prostředí a od toho se odvíjí nároky na výkon vašeho počítače. Dalším aspektem je výběr aplikací tak, aby pokryly běžné operace, které uživatelé v operačním systému nejčastěji provozují.

Začněme počítačem, neboli jak vybírat podle nároků na hardware

Samotné grafické prostředí není to, co na počítači provozujete. Záleží tedy především na aplikacích, které budete používat. Starší počítač se slabším výkonem, který splňuje jen minimální požadavky, které jsou uváděny u grafického prostředí, nemusí v kombinaci s náročnějšími aplikacemi vyhovovat. Pokud tedy máte starší či co do výkonu slabší počítač, nezapomeňte brát v potaz také nároky aplikací.

Typickým příkladem jsou internetové prohlížeče, které jsou náročné konkrétně na velikost operační paměti. Pokud máte ve svém počítači operační paměť o velikosti 512 MB a zvolíte náročnější grafické prostředí (KDE či Cinnamon), při prohlížení internetových stránek a otevírání více záložek bude zaplněna kapacita operační paměti dříve, než by tomu bylo v méně náročných prostředích.

Proto pamatujte, že i když je uváděno pro PCLinuxOS jako minimum 512 MB operační paměti a to pro většinu prostředí (LXDE, Enlightenment, Xfce, MATE či TDE), je to hodnota pouze pro běh prostředí a základních aplikací. Pakliže budete využívat aplikace, které jsou náročné na operační paměť, je potřeba k tomu přihlížet. Pro jmenovaná prostředí je proto doporučeno 1 GB operační paměti. Pro grafická prostředí KDE a Cinnamon je minimem 1 GB a doporučeno je 2 GB a více.

Nezapomínejte také na situace, kdy je ve vašem počítači, typicky laptopu, integrovaná grafická karta. Ta většinou není osazena vlastní operační pamětí a používá paměť operační. Pokud máte tedy ve svém laptopu 1 GB operační paměti a pro grafickou kartu máte nastavenu kapacitu v BIOSu 256 MB, můžete tedy počítat pouze se 768 MB operační paměti.

Dalším příkladem může být hraní her. Samozřejmě, pro hraní moderních her potřebujete moderní počítač, se kterým nemusí uživatelé dělat kompromisy. Přesto existuje poměrně dost méně náročných her, které lze hrát i na starších počítačích. Což je situace, kdy není ideální ubírat výkon počítači díky náročnějšímu grafickému prostředí.

Když jsme se dotkli her, je potřeba zmínit také grafické karty. Grafická prostředí nevyžadují výkonnou grafickou kartu. Pokud ale chcete využívat „akcelerovaný desktop“, tedy grafické efekty v rámci prostředí či využít grafickou kartu k akceleraci videa, je potřeba mít v počítači novější generace grafických karet. Tvůrci distribuce je udáván požadavek „nVidia, AMD/ATi Radeon HD4000 nebo novější a Intel“. Zde se pozastavím u grafik společnosti AMD, která podporuje grafické karty od rodiny HD 5000. Nižší modely jsou podporovány otevřeným ovladačem. Pro běh libovolného prostředí tedy stačí i starší grafické karty, než uvádějí tvůrci distribuce. Intel naopak přidává ovladačům některé funkcionality zpětně, ale zdaleka ne všechny. Např. akcelerace videa vám nebude fungovat na starších typech integrovaných karet Intel. Pokud budete chtít hrát moderní hry, pamatujte, že musí být vaše karta podporována ovladači od výrobce. Více informací naleznete v přehledu.

U grafických prostředí, potažmo LiveCD / LiveDVD, nejsou specifikovány typy procesorů, respektive jejich architektury, které splňují minimální požadavky a které jsou doporučené. Prvním důvodem je skutečnost, že i se staršími procesory je možné používat moderní a náročnější prostředí. Jde totiž o subjektivní pocit, co je dostatečně rychlé a co již nepostačuje. Dalším důvodem je skutečnost, že nikdo nemůže chtít po uživatelích, aby znali přesně generaci / architekturu procesoru ve svém počítači.

Co to znamená v praxi? Jsou uživatelé, kteří spokojeně provozují moderní grafická prostředí v laptopu s procesorem Intel Atom, který se výkonem pohybuje na úrovni o několik generací starších počítačů. Stejně jako jsou uživatelé, kteří používají odlehčená prostředí na moderních počítačích, protože jim to tak vyhovuje. Není tedy rovnítko mezi výkonem počítače a konkrétním prostředím.

Je tedy nutné se nad tím zamyslet před výběrem grafického prostředí? V případě, kdy chcete instalovat linuxovou distribuci na starý počítač, tak to dobré je. Nicméně vám nic nebrání v tom, abyste vyzkoušeli více možností. Nejen, že existují LiveCD či LiveDVD v různých provedeních, ale je možnost nainstalovat více prostředí do jednoho operačního systému. Záleží tedy pouze na vás, kolik času chcete věnovat výběru toho, co vám bude vyhovovat.

Samozřejmě si můžete ulehčit výběr tím, že se nás zeptáte v našem fóru. Můžeme vám pomoci zúžit výběr jen na několik možností či doporučit jednu nebo dvě konkrétní.

Pokud však máte moderní počítač, nemusíte dělat kompromisy a můžete si zvolit to, co vám bude vyhovovat a bude se vám líbit. Navíc se nároky uživatele liší. Někomu nemusí vadit, že na starším stroji startuje systém delší dobu, když má pak k dispozici moderní prostředí se všemi funkcemi a vymoženostmi.

Výběr podle aplikací

Ti, kteří sestavují LiveCD a LiveDVD distribuce PCLinuxOS, se soustředí na to, aby měl uživatel v systému k dispozici základní věci, bez ohledu na to, s jakým grafickým prostředím LiveCD / LiveDVD použije. To znamená, že otevřete obecně používané formáty souborů, ať jde o dokument či multimediální soubor (obrázek, hudba a video). Můžete procházet internet a prohlížet jeho obsah, včetně multimediálních souborů. Tato média obsahují ovladače pro grafické karty, podporu tisku, skenování atd. Zjednodušeně řečeno běžné operace s počítačem, můžete provozovat při zkoušení PCLinuxOSu již z LiveCD / LiveDVD bez nutnosti instalace a tedy i bezprostředně po jeho instalaci, a to s libovolným originálním nebo naším „československým“ LiveDVD.

Výjimkou je originální LiveCD KDE MiniME a naše KDE mini. Ta jsou určena spíše pokročilejším uživatelům, kteří si doinstalují do systému konkrétní aplikace a služby, které chtějí používat.

Naopak více aplikací a možností (např. úprava fotek, střih videa atd.) vám nabídnou bezprostředně po instalaci systému LiveDVD z originálních KDE Desktop či z našich MATE a KDE Plus. Nesmíme zapomenout na originální FullMonty Desktop, které je doslova nabito aplikacemi.

Výběr podle architektury

Zvolit 32bit nebo 64bit verzi? Toto se liší od světa „nelinuxových“ systémů zásadněji. Pravděpodobně jste slyšeli tvrzení, že pokud máte v součtu (grafická karta a operační paměť… a některá další zařízení v mizivém počtu) více než 4GB operační paměti, pro její využití musíte použít 64bit operační systém. To v Linuxu neplatí *. Kritéria jsou tedy dána v zásadě podle požadavků uživatele a neexistuje jednoznačná hranice, kdy je lepší použít 64bit systém. U moderních počítačů je to v zásadě jedno, ale platí, že čím starší počítač, tím více je vhodné použít systém 32bitový.

* – dobře popsáno na Wikipedii, proto není důvod to psát jinými slovy.