PCLOS Cinnamon beta1 (international)

Úvodní stránka Fóra Vývoj PCLinuxOS CZ&SK verze PCLOS Cinnamon beta1 (international)

Aktuálně je na stránce zobrazeno 5 příspěvků - 1. až 5. (z celkem 5)
  • Autor

Migelo
    Moderator

Od vydání červnového (2016) vydání Live DVD uběhlo hodně času, ale nezaháleli jsme. Ti kdo to tu sledují zaznamenali, že jsme s Mankem sestavili repozitář s aplikacemi a knihovnami, které podle nás pro skořici chyběli nebo je bylo potřeba zaktualizovat. Také jsme se zdrželi tím, že jsme se rozhodli použít Cinnamon v nové verzi 3.2 a bylo potřeba něco otestovat, něco dodělat atd. V neposlední řadě nebylo snadné ani dohledat funkční témata pro GTK+3.

S touto verzí Cinnamonu přicházejí tzv. X-Apps, tedy textový editor Xed, prohlížeč obrázků Xviewer, program pro správu fotografií Pix, čtečka dokumentů Xreader a multimediální přehrávač Xplayer. Tyto aplikace stojí na původních GNOME aplikacích, ale zachovávají tradiční design, stejně jako Cinnamon, což je jeden z důvodů, proč se mě osobně prostředí Cinnamon zamlouvá a také proč dělám toto Live DVD.

Mank si pohrál s knihovnami cogl a clutter, díky čemuž můžete s otevřenými ovladači grafických karet využít akceleraci skrze grafickou kartu (Xplayer, Pix), ale mohou to ocenit i uživatelé MATE či Xfce, protože se to dotkne také aplikací jako Parole, gthumb atd. Jinými slovy těch, které využívají gstreamer. Zdůraznil jsem otevřené ovladače, protože binární ovladač Nvidie je vůči gstreameru celkem imunní a zde je stále lepší používat přehrávače, které využívají VDPAU, popř. VA-API (všechny přehrávače postavené na MPlayeru, VLC atd.). Přesto se Mankovi povedlo, že akcelerace funguje částečně i s nimi (pokud prolezete internet, zjistíte, že to zvykem není).

Do sekce apps jsme sestavili jakýsi výběr aplikací, o kterých si myslíme, že by chybět neměly. S nadsázkou mohu říct, že zde naleznete i kartičky :). Koukal jsem, že Texstar aktualizuje některé z GNOME aplikací v hlavním repozitáři, čímž se duplicita balíčků snižuje, což je jenom dobře (a nám odpadne práce s jejich udržováním 🙂 ).

Live DVD je na PCLOS trochu nevšedně nastavené. V první řadě jsem u Cinnamonu volil „mezinárodní“ verzi. Tzn., že Live DVD obsahuje lokalizaci pro nemalou část světa, tedy pro Evropu, USA, Kanadu a Brazílii (az, be, bg, br, bs, ca, cs, csb, cy, da, de, el, en, eo, es, et, eu, fa, fi, fo, fr, fy, ga, gl, hr, hu, is, it, kk, lt, lv, mk, mt, nb, nds, nl, nn, pl, pt, ro, ru, se, sk, sl, sr, sv, tr, uk, wa), včetně lokalizace, kterou instalujete skrze addlocale. Původně jsem chtěl volit pouze státy, kde je PCLOS dlouhodobě hojně používaný, ale nakonec jsem se rozhodl takto.

Další, v naší kotlině asi ne moc populární, změnou je výchozí vzhled prostředí. Ano, jako výchozí jsem použil „plochý design“ a témata na bázi projektu Numix.

GTK+2&3 a Cinnamon – Numix SX
    Ikony – Numix Circle
    Kurzor – Numix

Pro konzervativná uživatele jsem zařadil téma

GTK+2&3 a Cinnamon – Zuki themes a Cinnamon Zukitvwo
    Ikony – našim uživatelům známe Elementary USU, rozšířené o GTK verzi a přidaný set ikon pro aplikaci k nastavení Cinnamonu (Cinnamon Control Center).

Na beta verzi si v případě zájmu budete muset přepnout témata ručně, ale připravuji jednoduchou „klikací variantu“ pro přepnutí mezi plochou a klasickou verzí jmenovaných témat.

Poslední věc k tématům – pokud budete hledat téma jiné, pamatujte na to, že zdaleka ne všechny jsou připraveny pro poslední verzi GTK+3 ani pro Cinnamon 3.2.

To je v hrubých rysech myslím všechno, na web přidám nějaké obrázky a popis média, jak je u nás zvykem.

Toto Live DVD je vytvořeno jako mezinárodní hned z několika důvodů. Prvním pro mne byl signál, že tomu Mank věnuje čas. I proto jsem se rozhodl, že přidám ruku k dílu a vytvořili jsme repozitář „apps“. Dalším signálem byl zájem o Cinnamon na main fóru distribuce a taky trochu pocit, že když už se s tím Mank dělá, proč to nezpřístupnít všem uživatelům PCLOSu na celém světě. Jen doufám, že nám nespadne server (sranda). Obraz je tedy pojmenován jinak, než jste zvyklí, ale musí tomu tak být, v souladu s pravidly PCLOSu.

Nyní chybí už jen odkazy a výzva → testujte, hledejte a hlašte blechy, díky.

Live DVD
    Kontrolní součet

• This topic was modified 4 týdny by  Migelo.
    • This topic was modified 5 dní, 20 hodin by  Migelo.

Desktop 1: AMD Phenom X6 1090T, MSI 970A-G46, GF GTX 460, 2x4GB, 2x SS200S3/30G

Desktop 2: Intel i5-6600K, ASRock Z170 Extreme 4, GF GTX 960, 2x 8GB, CT120BX100SSD1, WD6400AAKS, SS200S3/30G

MMC: AMD A10-7850K, Asus A88X, ADATA 2x 4GB, SS200S3/30G, ‎3x WD30EZRX

Laptop: HP ProBook 4545s + SS200S3/30G

nos
    Participant

Tak že Pachatelé tohoto live : Skvělá práce!!! Čeká vás nesmrtelnost!
    Tak a teď postřehy, vše zkoušeno z ram:
    Nevím jsetli je to mojí archaickou klávesnicí ale při zmáčknutí printsceenu se nic neděje, musím to spouštět myší i při nastavení vlastní zkratky jsem snímek musel pořizovat přes aplikaci.
    Při přepnutí na „normální“ vzhled(usu ikony) zustane ikonka menu (PC) z plocháče.
    Nejsem si jistý ale dříve šlo hodit jakou koliv ikonu (spouštěč) na plochu nebo do panelu pouhým přetažením myší. Teď to jde jen pomocí kontextového menu.
    V nastavení systému v záložce panel nejde nastavit applety musí se kliknout na panel a tam přidat.
    Jsou to jen prkotiny a možná vlastnost skořice tak to berte z rezervou 🙂
    Napsáno ze Skořice.

Migelo
    Moderator

Díky za report.

GNOME Screenshot je ve výchozím nastavení takto nastaven = prinscreen sjem obrazovku a uloží do složky obrázků. Chtěl jsem to nastavit tak, jak jsme zvyklí z KDE, tedy aby se spustila aplikace a sejmula obrázek. Zde se projevila čirá skleróza. V dalším vydání opravím.

Ikona menu se nemění při změně tématu, to Cinnamon ještě neumí. Je potřeba ji změnit ručně. Zapomněl jsem se asi zmínit, že připravuji klikátko, které bude měnit mezi jmenovanými tématy, včetně ikony menu a ikon v drakconf. Klikátko ještě připraveno, takže se musí ručně. Ikona menu pro Elementary USU je v /usr/share/icons/elementary-usu-icon-theme/start-here.png.

Koukáme na to, přesunout spouštěč na panel jde, na plochu ne. Ale pokud kliknu pravým na spouštěč, vyberu „na plochu“ nebo „na panel“, tak to funguje. Díky za info, koukneme se na to.

Desktop 2: Intel i5-6600K, ASRock Z170 Extreme 4, GF GTX 960, 2x 8GB, CT120BX100SSD1, WD6400AAKS, SS200S3/30G

Migelo
    Moderator

Aktualizovány odkazy – opravena chyba nahlášená v main fóru.

Migelo
    Moderator

Tak se posouváme k aktualizaci Live DVD na beta 1.2

– opravena chybějící závislost pro Xplayer
    – opravena ikona pro menu (již se bude měnit v závislosti na použitém tématu → „start-here“)
    – přidána definice pro Švýcarsko (Germany (Switzerland) a French (Switzerland))
    – aktualizováno na včerejší stav repozitáře, včetně kernel (4.9.16)
    – přidána GTK témata Arc and Vertex a téma ikon Sardi (budou přidány do repozitáře)

Mýlil jsem se, že nejde nastavit ikona menu tak, aby se měnila spolu s tématem. Musel jsem trochu pátrat, ale je to vyřešené. Tuto změnu přidám do configu, takže přijde v aktualizaci.
    Mank opravil závislost pro Xplayer, takže pokud jste někdo nedoinstalovali clutter-gst3 ručně, přišel k vám v aktualizaci.
    Budeme postupně přidávat do repa témata pro GTK 3.22. Ještě pořád jich je žalostně málo úplně funkčních. Navíc se soustředíme na ty, které obsahují také téma pro Cinnamon 3.2, což je kombinace, která z nás dělá náročné lidi :).

Zdá se, že jsme mnoho chyb neudělali, což je fajn. Za normálních okolností bych tuto verzi již označil jako RC, ale rád bych s vydáním počkal na kernel 4.11.

Zaktualizoval jsem odkazy, můžete sosat a testovat.

Aktuálně je na stránce zobrazeno 5 příspěvků - 1. až 5. (z celkem 5)

Pokud chcete odpovědět na toto téma, musíte se nejdříve přihlásit.